Strona główna > Felietony, Eseje, Myśli > Lata 2017-2018

 

[58] 2017.01.06   Droga do Indii

W świąteczne przedpołudnie Trzech Króli 6 stycznia 2017 roku, w „Weekendowym Poranku” Radia TOK FM, wysłuchałem ciekawej i wzruszającej dyskusji p.t. „Droga do Indii" – wystawa online o uchodźcach z Polski. A w szczególności o obozach dla polskich dzieci, znajdujących się w latach II Wojny Światowej w polskich osiedlach w Indiach…

[59] 2017.01.09   Gdzie dwóch się bije…

Telewizyjna audycja TVP Info o godz. 22.50 „Bez Retuszu” w dniu 8 stycznia 2017 roku miała burzliwy przebieg. Dyskutowano o patowej sytuacji związanej z okupacją przez sejmową opozycję plenarnej Sali obrad. Rozważane były także możliwe scenariusze wydarzeń w Sejmie w dniu powtórnego rozpoczęcia obrad dnia 11 stycznia. Czy uda się wznowić normalną pracę…

[60] 2017.02.17   Kłopoty POsła Przewodniczącego

Pan poseł Grzegorz Schetyna, Przewodniczący partii Platforma Obywatelska w polskim parlamencie, wykazał się albo wielką odwagą, albo jeszcze większą nieodpowiedzialnością, gdy zadeklarował „Totalną Opozycję” wobec prawomocnie wybranego Rządu RP. Otworzył w ten sposób butelkę i wpuścił do polskiego życia parlamentarnego…

[61] 2017.03.27   Rzymskie impresje ze szczytu Unii Europejskiej

Po podpisaniu w dniu 25 marca 2017 roku Rezolucji Rzymskiego Szczytu UE z okazji 60-lecia Rzymskich Traktatów, premier polskiego rządu, pani Beata Szydło, wykonała uroczy, wieloznaczny gest. Jej rozłożone ręce którym towarzyszył zagadkowy uśmiech, oznaczały bowiem wiele emocji na raz. Ulgę ze spełnionego obowiązku, ale i obawę o jego skutki…

[62] 2017.04.24   Polskie prognozy

Jakie są perspektywy przyszłości państwa polskiego, biorąc pod uwagę stan ducha Polaków oraz tenże stan ich dwóch wielkich sąsiadów – Rosjan i Niemców? Zależą one oczywiście w dużej, o ile nie w zdecydowanej mierze, od stanu ducha narodowego tych trzech konkretnych narodów. Nikt nie zaprzeczy, że duchy te bezsprzecznie znacznie się różnią…

[63] 2017.05.14   Nieczajew wiecznie żywy

NIECZAJEW Siergiej (2.X.1847-3.XII.1882), rosyjski rewolucjonista, uczestnik ruchów studenckich w Petersburgu. W 1869 zbiegł do Szwajcarii, gdzie przebywał w środowisku Michaiła Bakunina. Wrócił do Moskwy, gdzie usiłował utworzyć organizację spiskową; po zabójstwie jednego z przeciwnych mu spiskowców ponownie zbiegł do Szwajcarii…

[64] 2017.06.02   Dlaczego Polska w 1939 roku tak rozpaczliwie broniła się przed agresją nazistowskich Niemiec?

Nad tym pytaniem warto się zastanowić i udzielić sobie precyzyjnych odpowiedzi. Niniejszy tekst stanowi na pewno nieudolne, ale jednak jakieś przybliżenie prawdy i próbę odpowiedzi na to właśnie pytanie. Przywódca agresora w roku 1939, kanclerz nazistowskich Niemiec Adolf Hitler, wcale nie ukrywał swych zamiarów. W swej książce Mein Kampf która była…

[65] 2017.07.31     Jakiej Polski potrzebuje Unia Europejska?

Czy Polsce potrzebna jest Unia Europejska To jest truizm. Nie ma wątpliwości, że tak. A jaka jest odpowiedź na pytanie odwrotne: Czy Unii Europejskiej potrzebna jest Polska? To pytanie również jest truizmem, bo odpowiedź jest także oczywiście twierdząca…

[66] 2017.10.21   Nocne Polaków długie rozmowy

— Chcieliście Polski no to ją macie! Skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie pstrąg.

— Chcieliście PiS-u – no to go macie! Skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie.

— I bardzo jesteśmy z tego zadowoleni. A wy, czemu wciąż narzekacie??? Czemuż protestujecie?? Czemu torpedujecie wszelkie inicjatywy…

[67] 2017.12.15   APEL

Pewien mój znajomy (trochę dziwny oryginał, bo wbrew życzliwym i światłym zachętom prominentów Unii Europejskiej zdecydowany zwolennik przetrwania polskiej historii, tradycji i cywilizacji) nie ukrywa, że większość inicjatyw obecnego rządu PIS spotyka się z jego stanowczym poparciem. Twierdzi on mianowicie, że widać w nich wyraźną troskę o utworzenie…

[68] 2018.02.16   Refleksje szarego obywatela RP

Rzecz się stała niesłychana… Nie, to nie będzie o tym, co się stało w gaju, na łączce przy ruczaju… To będzie o tu i teraz. Stała się bowiem rzecz dotychczas niewyobrażalna! Stał się cud! Doczekaliśmy się, że w naszym kraju zaczyna być normalnie, gdyż…

[69] 2018.02.20   Sądowe figle

W dniu 20 lutego 2018 roku Sąd Najwyższy wydał na rozprawie apelacyjnej wyrok uniewinniający sędziego Mirosława Topyłę, skazanego przez sąd dyscyplinarny na usunięcie z zawodu, za udowodnioną kradzież banknotu 50 zł, położonego na pulpicie kasy stacji benzynowej przez innego klienta…

[70] 2018.04.12   Opinia Obiegowa

Obiegowa opinia głosi, że w polskim społeczeństwie panują głębokie podziały. To one są powodem niesnasek, manifestacji, protestów, różnego rodzaju warcholskich ekscesów i prowokacji, aż do jawnie deklarowanego nieposłuszeństwa obywatelskiego włącznie…

[71] 2018.06.12   Antoine de Saint-Exupéry

Francuski pisarz Antoine de Saint-Exupéry jest nie tylko autorem filozoficznej baśni dla dzieci i dorosłych p.t. Mały Książę oraz opowiadań Ziemia, Planeta Ludzi,  Nocny Lot, czy Pilot Wojenny. W czasie II wojny światowej był także czynnym pilotem samolotów dywizjonu…

[72] 2018.06.27   Chcę żyć w pokoju

Nie chodzi mi o zamieszkanie w jakimś na przykład „słonecznym pokoju”. Pragnę żyć w pokoju w moim kraju, wolny i bezpieczny od wszelkiego zamętu. Jako polskiemu obywatelowi, płacącemu podatki polskiemu skarbowi, mam prawo do takiego wymagania. A administracja państwa ma obowiązek zapewnić mi spełnienie mego pragnienia…

[73] 2018.06.30   Zmarnowane wysiłki przodków

Na nic się nie zdało wielkie zwycięstwo Karola Młota pod Poitiers w roku 732…

Zmarnowane zostały wielowiekowe wysiłki hiszpańskiej Rekonkwisty i mozolne wypieranie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego, trwające od VIII do XV wieku…

Na marne poszła wielka wiktoria Jana Sobieskiego pod Wiedniem w roku 1683…

 

Powrót