Strona główna > Felietony, Eseje, Przemyślenia Lata 2012-2016

 

[53] 2016.10.26     Sztuka Wojenna Sun Zi, czyli Totalna Opozycja

Zasady Sztuki Wojennej Sun Zi były i są uniwersalne. Miały zastosowanie nie tylko w VI wieku p.n.e., gdy zostały po raz pierwszy opisane w chińskim dokumencie. Są w powszechnym użyciu szczególnie współcześnie, gdyż ewentualny konflikt nuklearny przestaje jakby wchodzić w rachubę. Jest bronią obosieczną – stwarza realne niebezpieczeństwo totalnego unicestwienia nie tylko przeciwnika, ale też i siebie samego.

Obecnie sztabowcy poszukują innych skutecznych sposobów odniesienia zwycięstwa nad przeciwnikiem. W Polsce widać wyraźnie, że tak zwana Totalna Opozycja stosuje zasady Sztuki Wojennej Sun Zi w całej rozciągłości ich perfidnej grozy.

Politycy, którzy znają podręcznik starożytnego chińskiego myśliciela i stratega Sun- Zi pod tytułem Sztuka Wojenna Sun Zi * wiedzą, że można pokonać przeciwnika bez rozlewu krwi. Można zdobyć jego pozycje i terytorium, spowodować jego klęskę bez użycia środków militarnych. Można zrealizować swe cele, rozmiękczając go psychicznie i niszcząc go od wewnątrz.  

Komentatorzy Sztuki Wojennej Sun Zi wymieniają wiele najbardziej skutecznych zasad wojny psychologiczno-dywersyjnej mistrza Sun Zi. Pomimo, że dotyczyły one walk toczonych pomiędzy starożytnymi królestwami chińskimi, pozostają aktualne nadal i dziś. Stosowali je z powodzeniem zarówno naziści jak i bolszewicy. Stosowane są także i w dobie obecnej.

Poniżej podaję tylko niektóre z nich:

- Dyskredytuj u przeciwnika wszystko, co dobre.

- Podrywaj dobre imię przeciwnika, ośmieszaj, poniżaj i rzuć go na pastwę pogardy.

- Wykorzystuj w tym celu usługi osób najbardziej odrażających i najpodlejszych, bo tylko oni zadanie takie wykonają szczerze i z ochotą.

- Dezorganizuj wszelkimi sposobami działalność generała wojsk przeciwnika.

- Zasiewaj niezgodę i wszelkie nieporozumienia wśród ludności przeciwnika.

- Buntuj młodych przeciwko starym.

- Ośmieszaj kulturę i tradycję przeciwnika.

- Wszelkimi dostępnymi środkami wprowadzaj zamieszanie na zapleczu przeciwnika.

- Osłabiaj hart w szeregach przeciwnika namawiając go do rozluźnienia obyczajów, zażywania haszyszu i opium, a ich oszołomieni rebelianci sami zaproszą cię w swe progi.

- Nie żałuj obietnic i podarków ani nie oszczędzaj pieniędzy na zdobycie przychylności u ludności przeciwnika.

- Umieszczaj wszędzie swych szpiegów. 

 

Ogłoszona przez opozycję parlamentarną t.zw. „totalna opozycja” wobec rządu, legalnie wybranego przez Polaków  w demokratycznych wyborach, w znacznej mierze dosłownie korzysta z zasad Sztuki Wojennej Sun Zi

Rozszyfrowanie, który punkt powyższej listy dywersyjnej odpowiada któremu z tak licznie dziejących się aktualnie ewenementów w naszym kraju, nie sprawi zapewne Czytelnikowi większego kłopotu.

 

* (Wikipedia) Sun Zi (ur. 544 p.n.e., zm. 496 p.n.e.) – jeden z największych starożytnych myślicieli Dalekiego Wschodu, autor „Sztuki wojennej Sun Zi, najstarszego na świecie podręcznika sztuki wojennej. Uważa się go również za jednego z pierwszych realistów w teorii stosunków międzynarodowych, a jego książka jest współcześnie traktowana jak podręcznik prakseologii i reinterpretowana w odniesieniu do innych dziedzin, które wymagają stosowania strategii, jak m.in. zarządzanie przedsiębiorstwem.

 

Masz uwagi ? – Napisz

 

Powrót