Strona główna > Felietony, Eseje, Przemyślenia Lata 2012-2016

 

[37] 2012.03.07   Żupy solne II

Te osoby, które spodziewały się surowego ukarania trucicieli w głośnych, zniechęcających do naśladownictwa procesach, spotkał srogi zawód. Jak było do przewidzenia, względy poza-sanitarne wzięły górę. Zanieczyszczony chlorek sodu – odpad technologiczny w fabryce przemysłu chemicznego okazał się być, w majestacie powagi badań Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, niegroźną dla zdrowia, jadalną solą kuchenną.

Jest to wiekopomne odkrycie, warte Nagrody Nobla. Przeciera pionierskie szlaki dla licznych rzesz przyszłych kontynuatorów poszukiwań tanich surowców dla przemysłu spożywczego. Wskazuje ono temu przemysłowi bezpośrednie drogi zaopatrzenia w przemyśle chemicznym, wprost u producenta. Atesty sanitarne surowców nie mają już wszak racji bytu.

W tej sytuacji pojawia się natychmiast pytanie: kto wyrówna straty tym producentom żywności którzy dotąd, w swej naiwności i nieświadomości, rozrzutnie i niepotrzebnie ponosili większe koszty stosując droższą sól jadalną?

Badania Poznańskiego Sanepidu wykazały że Polacy, w przeciwieństwie do przedstawicieli innych narodów, są odporni na chemikalia i w imię racji wyższych, mogą je spożywać bez uszczerbku na zdrowiu.

Tymczasem lekarze twierdzą, że Polska

 „wyróżnia się" niechlubnie wśród innych krajów tym, że w większości innych krajów Europy nowotwory są generalnie grupą schorzeń występujących w starszym wieku tj. dotyczą głównie ludzi po 65-tym roku życia. Polska ma zaś jedną z najwyższych na świecie częstość występowania nowotworów złośliwych u osób w średnim wieku tj. między 45-tym a 64-tym rokiem życia.

Na przykład w 1963 roku na nowotwory złośliwe zmarło w Polsce 34 500 osób, a w 1996 roku 77 500. Wzrost ten jest znacznie szybszy w populacji mężczyzn. Liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce pod koniec XX -go wieku sięgnęła około 120 000 rocznie…(wg strony internetowej http://www.4lomza.pl/index.php?wiad=16770) [dostęp 2012.03.01].

Czyżby wysyp stwierdzonych przypadków raka mający miejsce w Polsce od pewnego czasu, nawet wśród dzieci, spowodowany był tylko przyczynami pozaziemskimi?

Następnym logicznym krokiem winno być znalezienie sponsora, fundatora nagrody dla osoby, która zaproponuje najbardziej pomysłowe wykorzystanie odpadu przemysłowego do celów spożywczych. Możliwości jest wiele.

 

Masz uwagi? – Napisz

 

Powrót