Strona główna > Felietony, Eseje, Przemyślenia > Lata 2010-2011

 

[20] 2010.09.17   Test na wiarygodność

Rządząca w Polsce koalicja ma przed sobą nadzwyczaj trudny test do zdania. Zarówno przed własnym społeczeństwem, jak i przed demokratycznymi społecznościami wolnych narodów świata.

Decyzja o zatrzymaniu Achmeda Zakajewa, czeczeńskiego bojownika o wyzwolenie swego kraju od dwustu lat okupowanego przez Rosję i szefa emigracyjnego rządu Czeczenii, postawiła rząd polski przed nieuchronnym i ryzykownym dylematem: wydać go Rosji, czy nie wydawać.

Zwolnienie Zakajewa, ściganego przez Rosję międzynarodowym listem gończym, będzie odmową wykonania międzynarodowego nakazu aresztowania, który Polska, jako członek UE, ma obowiązek wykonać. Będzie dowodem dla tych, którzy oskarżają Polskę o lekceważenie unijnych przepisów.

Ekstradycja Zakajewa do Rosji potwierdziłaby oskarżenia niemałej części społeczeństwa o serwilizm rządu polskiego wobec Rosji. Byłaby zaprzeczeniem Solidarnościowych haseł o solidarności z narodami walczącymi o swą wolność, z których wywodzi się większość rządowa. Byłaby także pośrednio potwierdzeniem stanowiska hitlerowców, iż żołnierze AK walczący z niemieckim okupantem byli bandytami.

Jestem ciekaw, jak władze mego kraju wybrną z honorem z tego dylematu.

 

Masz uwagi – Napisz

 

Powrót